Výcvik šteniatka by sme skôr mohli nazvať výchovou. Prvé mesiace života psíka sú najdôležitejšie pre jeho zdravý psychický vývin. Šteniatko sa zoznamuje so svetom a vďaka správnej výchove mu môžeme zjednodušiť celý jeho ďalší život.
Základná výchova šteňaťa
S výchovou šteňaťa je potrebné začať ihneď, ako si psíka po prvý krát doveziete domov. Čaká vám veľká výzva. Musíte sa šteniatku venovať, hrať sa s ním, no najmä ho naučiť hygiene. Zabudnite na noviny alebo uteráky poukladané po zemi. Potrebu je potrebné vykonávať vonku, tak ho to naučte rovno tam.
Zoberte si týždeň dovolenky a sledujte správanie šteniatka. Zoberte ho von pokojne aj každú hodinu. Šteniatka sú šikovné a veľmi rýchlo pochopia, kde je miesto na vykonanie potreby. Nebudete mať neskôr problém s odpratávaním mláčok a kôpok priamo vo vašom byte.
Začnite s výcvikom odmalička. S výchovou vášho šteňaťa vám iste pomôže nejeden odborník z výcviku pre psov, ktorý má mnoho skúseností a ochotne vám poradí a šteniatko socializuje.
Základné povely a socializácia
Maličké šteniatka sa naozaj rýchlo učia. Začnite s povelom sadni. Neskôr môžete pridať povel lahni. Neklaďte na šteniatko prehnané nároky a nikdy ho netrestajte za nevykonaný povel. Berte to skôr ako hru. A začnite hneď od začiatku pracovať na privolaní. Povel “ku mne” je najdôležitejší zo všetkých a v kritickej situácii môže vášmu psíkovi aj zachrániť jeho život.
Stretávajte sa s inými psíkmi. Toto vášmu šteniatku naozaj veľmi pomôže a obohatí jeho budúci život. Predídete tak tomu, že vám z neho vyrastie agresívny a bojazlivý pes.
Výcvik
Postupne môžete prejsť k výcviku. A nebojte sa vyhľadať profesionálov. Neodborným výcvikom môžete psíkovi viac uškodiť a naučiť ho zlozvykom, ktoré neskôr ťažko odbúrate. Najmä ak sa im naučí hneď v tomto mladom veku.
Preto neváhajte, vyhľadajte výcvik pre psov a zájdite na cvičák už s vašim drobcom. Aj keď má len dva mesiace. Dá to veľa vám aj jemu a s vášho šteniatka vyrastie socializovaný a poslušný psík.